Sıkça Sorulan Sorular

/Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular 2013-09-22T13:10:50+00:00

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hakkında kısa bir ön tanıtım bilgisi alabilirmiyim?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin amacı; Atatürk ilkelerine sahip çağdaş, bilgili ve deontolojik kurallara bağlı Türk hekimi yetiştirmek, Türk toplumunun sağlık sorunlarına eğilmek ve bilim dünyasına katkılarda bulunmak üzere araştırmalar yapmaktır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk olarak 1945-1946 ders yılında 308 öğrenci ile eğitime başlamıştır.Sıhhiye kampüsünde bulunan Morfoloji binası 1967 yılında tamamlanarak eğitim hizmetine açılmıştır. Bugün Türkiye’nin en gelişmiş Tıp kompleksi olmasından gurur duyduğumuz İbn-i Sina hastanesi 1286 yatakla Sıhhiye kampüsü içinde 13 Mart 1985 tarihinde, 168 yatak kapasiteli Kalp Merkezi de 1996 yılında faaliyete geçmiştir. Böylece Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bugünkü yapısına ulaşmıştır.

Fakültemiz kütüphanesinden nasıl yararlanabilirim?

Akademik personel, öğrenciler ve idari personel, AÜTF merkezi kütüphanesi ve Ankara Üniversitesi e-kütüphane olanakları ile bilimsel kaynaklara ulaşabilmektedirler. AÜTF’de 23.01.1983 tarihinde, anabilim dalı ve bilim dalı kütüphaneleri kaldırılarak merkezi kütüphane anlayışı ile tüm kaynaklar tek bir kütüphanede toplanmıştır. AÜTF Merkezi Kütüphanesi, Morfoloji Binası 2. katta 684 m2 alanda hizmet vermekte olup, kullanıcı kapasitesi 125 kişidir.Bir büyük okuyucu salonu ve bir de grup çalışma odası mevcuttur. Çalışma saatleri, tatil dönemleri hariç (sömestr, yaz tatili) hafta içi 8.00 -19.00, tatil dönemlerinde ise yine hafta içi 8.00 -17.00’dır.

Fakültenizi şehir dışından kazananlar için barınma imkanlarınız nelerdir?

Fakültemizi şehir dışından kazanan değerli öğrencilerimiz Ankara Üniversitesi Öğrenci Evlerinden yararlanmakta olup, detaylı bilgiye http://sks.ankara.edu.tr/ogrencievi/  adresinden ulaşabilirler.

Burs olanakları hakkında bilgi alabilirmiyim?

AÜTF’de, Öğrenci Rehberlik Merkezi (ÖGREM) kurulduktan sonra; Ankara Tıplılar Vakfı aracılığı ile burs olarak verilmeye başlanmıştır. Ayrıca, ÖGREM bünyesinde Türk Eğitim Vakfı, Sabancı, Zorlu, Kredi Yurtlar Kurumu, Kan Bankası, Türk-Amerikan Derneği, Türk Hava Kurumu ve benzeri kurumlardan burs desteği sağlanmaktadır. Ekonomik destek gereksinimi duyan öğrencilerin, Rektörlük tarafından belirlenen kontenjanlarda “Kısmi Zamanlı Çalışma Bursu” adı altında 60 saat/ay olacak şekilde işçi statüsünde çalışmaları yolu ile maddi destek sağlanmaktadır . Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin sağlık hizmetini düzenli alabilmesi için primleri Rektörlük tarafından ödenmektedir. Yukarıda tanımlanan burs ve desteklerden her yıl yaklaşık 300 öğrenci yararlanmaktadır.

Öğrencileriniz için ne tür sosyal etkinlikler düzenlenmektedir?

SKS bünyesinde (http://sks.ankara.edu.tr/bolum/kultur/) her yıl öğrencilerin önerileri doğrultusunda kurslar düzenlenmektedir. Koro, halk oyunları, eşli danslar, tiyatro, drama, diksiyon, resim, ebru, minyatür, fotoğrafçılık, satranç, gitar, bağlama, vurmalı çalgılar, seramik, ney ve beden dili/zihin dili kursları bu yıl düzenlenmiş olan kurslardır. SKS bünyesinde bulunan Gençlik Programları Ofisi’nde yürütülen programlar ile öğrenciler yurtiçinde veya yurtdışında çeşitli etkinliklere dahil olup projeler hazırlayabilmekte ve uluslararası ya da yerel projelerde yer alabilmektedir.

Fakültenizde spor olanakları mevcut mu?

Ankara Üniversitesi bünyesinde üç ayrı spor salonu (Cebeci Spor Salonu, Fen Fakültesi Spor Salonu ve Eczacılık Fakültesi Spor Salonu) öğrencilerin kullanımına açıktır. Cebeci Spor salonu, voleybol, basketbol, hentbol, badminton sahası olarak kullanılabilmektedir. Her üç spor salonunda egzersiz (fitness, aerobik) seansları yapılmaktadır. Tandoğan kampüsü içerisinde bulunan, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun 10 kulvarlı olimpik yüzme havuzundan ve havuz binası içerisinde bulunan egzersiz salonundan (koşu bantları, yatay-dikey-eliptik bisikletler ve kuvvet makinaları bulunan) öğrenciler yararlanmaktadır. Yine kampüslerde bulunan halı saha ve tenis kortları öğrencilerin kullanımına açıktır. Öğrenciler için yüzme ve tenis kursları düzenlenmektedir

Elektronik kütüphaneye kampüs dışından (Proxy ile) uzaktan erişim hizmetinden nasıl yararlanabilirim?

Bu hizmetten yararlanabilmeniz için kullandığınız bilgisayara yapmanız gereken ayarlara ve bilgiye http://proxy.ankara.edu.tr/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Üniversitemiz/Fakültemiz kablosuz ağından ve diğer bilişim hizmetlerinden yararlanmak için nereden destek hizmeti alabilirim?

Fakültemiz kampüslerinde (Morfoloji,İbni Sina ve Cebeci) bulunan bilgi işlem bürolarından ve http://bid.ankara.edu.tr/yardimsss.php web adresinden gerekli bilgi ve belgeye ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Öğrenci kimlik kartımı kaybettim ne yapabilirim?

Öğrenci kimik kartınızı kaybettiğinize dair gazete ilanı ve 1 adet vesikalık fotoğrafla birlikte Rektörlüğümüz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Fakültenizdeki öğrenci topluluk ve kulüpleri hakkında bilgi almam mümkün mü?

Ankara Üniversitesi’nde 39 adet Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ise aktif olarak çalışan 16 adet (http://sks.ankara.edu.tr/topluluklar) öğrenci topluluğu bulunmakta olup öğrenciler Ankara Üniversitesi Öğrenci Toplulukları Kuruluş ve İşleyiş İlkeleri’ne göre topluluk kurabilmekte ve kurulmuş olan topluluklara üye olarak aktif çalışabilmektedir. Tıp Fakültemiz Öğrenci Kulüpleri hakkında (http://www.medicine.ankara.edu.tr/?page_id=421) web adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğitimim süresince gerekli olacak ilgili mevzuat ve yönergelere nasıl ulaşabilirim?

Öğrencilerimizi ilgilendiren mevzuat ve yönergelere (http://www.medicine.ankara.edu.tr/?page_id=1978)web adresinden ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Morfoloji Yerleşkesi Hacettepe Mahallesi A.Adnan Saygun Cad. No: 35 Altındağ/Ankara/Türkiye

Telefon: (0312) 310 30 10 (18 Hat)

Faks: (0312) 310 63 70

Son Yazılar

X