Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Cenk Akbostancı ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ali Savaş’ın düzenlediği Hareket Bozuklukları Günleri ve Derin Beyin Stimülasyonu Kurslarının 3’üncüsü 6-7 Mart 2020 tarihlerinde Fakültemiz Morfoloji Binası Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ana teması “Tremor” olarak belirlenen Programda, Türk ve yabancı tıp adamları tarafından birçok sunum yapıldı. Dünya’ca ünlü nörolog olan Prof. Dr. Elena Moro da programda önemli sunumlar gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Cenk Akbostancı ve Prof. Dr. Ali Savaş, kamuoyu ile şu görüşleri paylaştı: “Ülkemizde hareket bozuklukları cerrahisinin giderek yaygınlaşmasının memnuniyet verici olduğu belirtilirken, “yaygınlığın artması ile birlikte verilecek sağlık hizmeti kalitesinde ortaya çıkabilecek sorunların bilincinde olarak konuyla ilgili eğitim etkinliklerimize devam ediyoruz.

Hareket bozukluklarında 50 yılı aşkın süredir kesintisiz cerrahi ve medikal tedavi
Hareket Bozukluğu Cerrahisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1960’lı yıllarda başlamış, Nöroloji ve Beyin Cerrahisi bölümlerimiz, 50 yılı aşkın süredir kesintisiz olarak hareket bozukluklarının cerrahi ve medikal tedavisi ve cerrahisini sürdürmüşlerdir. Ek olarak, “Derin Beyin Stimulasyonu” (DBS) uygulamaları ise kurumumuzda 2000’li yıllardan önce başlamış, bu alanda da öncü olan üniversitemizin 20 yıldan fazla bir deneyimi mevcuttur. Uzun süreli uygulama deneyimi açısından fakültemiz Türkiye’de bu nitelikteki tek kurum olma özelliğini korumaktadır.”

Derin beyin stimülatörünün programlanması da önemli bir faktördür
Prof. Dr. Akbostancı ve Savaş program ile ilgili şunları kaydetti: “Bu toplantı serisinde genel olarak “hareket bozukluklarının tedavisi”, “cerrahi nöroloji”,  “derin beyin stimulasyonu” ve “DBS-programlaması” temalarına odaklanmamız yukarıda tanımladığımız bu sürecin doğal bir sonucudur. Hareket bozuklukları cerrahisinden etkin sonuç almak için derin beyin stimülatörünün programlanması da önemli bir faktördür. Bu nedenle, bu toplantıların ikinci bölümünü konuya ilgi duyan uzmanlara programlamanın hem temel hem de gelişmiş ilkelerini aktarmak, yeni nöro-stimulatör sistemlerini tanıtmak ve uygulama imkânı sağlamak için planladık.

Toplantılarda ülkemizden ve yurtdışından konunun tanınan uzmanlarını konuşmacı ve eğitici olarak çağırıyoruz. Başlangıcından itibaren üst düzey uzmanlık eğitimini amaçlayan bir “üniversite ve akademi” çalışması olarak sürdürülmektedir.”