Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Psikiyatrist, Yazar Prof. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, Ankara Tıplılar ile 19 Şubat 2020 tarihinde Fakültemiz Morfoloji Binası Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide bir araya geldi.

Budayıcıoğlu’nun “Kader Motifi” temalı söyleşisini, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Gülfem Elif Çelik, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Pelin Arıbal Ayral ile Prof. Dr. Kenan Ateş, fakültemiz ve diğer birçok fakülteden kalabalık bir izleyici topluluğu takip etti.

“Kader Motifi”ni çok önemsediğini söyleyen Budayıcıoğlu, bu motifin, önümüzdeki yıllarda tıp ve psikiyatri alanında çok önem kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

“Psikiyatrist, karşısına oturan kişiyi tüm yönleri ile dinlemeli”
Psikiyatrinin, insanoğlunu çözmeye çalışan bir disiplin olduğunu belirten Budaycıoğlu, 40 yılı aşkın bir süredir psikiyatri alanında çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Psikiyatristin, dünyanın en iyi ilişkisini kurabilen insan olması gerektiğini söyleyen Budayıcıoğlu, “çünkü psikiyatrist, karşısına oturan kişiyi tüm yönleri ile dinlemeli ve çok yönlü bir iletişim kurmalıdır” dedi. Budaycıoğlu, psikoterapi seanslarında hasta, psikiyatristten ne kadar etkileniyorsa, psikiyatristin de hastasından o kadar etkilenmesi gerektiğini belirtti.

“Milyarlarca insan varsa milyarlarca da kader motifi var”
Mesleğinde farklı bireylerin hayatında yaşananların aslında bir yönüyle kendi hayatında da bulunduğunu keşfettiğini belirten Budayıcıoğlu, dünyada milyarlarca insan varsa milyarlarca da farklı “kader motifi” olduğunu ama farklı motiflerin içerisinde birbirine benzeyen yanların bulunduğunu söyledi.

Çocukların, bebeklik çağından 7 yaşına kadar her şeyi kaydettiğini, bu kayıt halinin 7-15 yaş arasında da devam ettiğini belirten Budayıcıoğlu, çocuğun bu süreçlerde yaşadığı ve kaydettiği yaşantı, deneyim ve olayların, onun daha sonraki hayatının “kader motifi”ni oluşturduğunu ifade etti.

Budayıcıoğlu, psikiyatristlerin, insanların hayatlarındaki kader motifini iyi tahlil etmeleri halinde hastalarına çok daha faydalı olacaklarını belirtti.

Söyleşinin sonunda Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Gülfem Elif Çelik, Prof. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’na plaket ve çiçek takdiminde bulundu.