“Çocuklarda Ev Kazalarını Önleme”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı, bu seneki sosyal sorumluluk projesini “Çocuklarda Ev Kazalarını Önleme” olarak belirledi.

Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Çakmak, Başhemşire Gamze Gülez, Doç. Dr. Gülnur Göllü Bahadır, Doç. Dr. Ufuk Ateş, klinik hemşireleri Derya Demir, Sadegül Hergül ve Dilek Sandalcı’nın katkıları ile hazırlanan kitapçık, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Gülfem Çelik ve Cebeci Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Rüçhan Akar’ında bulunduğu bir sunum ile ailelere dağıtılmaya başlandı.

Fakültesi Dekanlığı ve Cebeci Hastanemiz Başhekimliği tarafından desteklenen projenin tanıtımında, Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Çakmak, ev kazalarının önlenebilir olduğunu ve sağlık hizmetinin, tedaviden önce koruyucu sağlık hizmeti şeklinde olması gerektiğini hatırlattı.

Yıllık ameliyatlarının yüzde 5-7’sinin önlenebilir ev kazaları nedeni ile olduğuna değinen Doç. Dr. Gülnur Göllü Bahadır, hiçbir şeyi olmayan sağlıklı çocuğun bir anlık dalgınlık ile ömrü boyunca sürecek sıkıntılar yaşayabileceğini ve hatta hayatına mal olabileceğini belirtti.

Başhemşire Gülez, özellikle okul öncesi çağdaki çocukların çok meraklı olduklarını ve araştırarak öğrendiklerini belirterek, kliniğe ya da polikliniğe başvuran ailelere hemşireler tarafından ev kazaları hakkında kısa bilgilendirme yapılarak, kitapçık verileceği belirtildi. Cebeci Hastanesi Başhemşireliği ve Hastane Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı toplantı sonrası servisteki ailelere çocuk cerrahisi hemşireleri tarafından bilgilendirme yapıldı.