Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü nedeniyle, el hijyeni konusunda farkındalık oluşturmak adına 7 Mayıs 2019 tarihinde bir toplantı düzenlendi.

Fakültemiz İbni Sina Hastanesi Hasan Ali Yücel Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıdaki oturumun moderatörlüğünü Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. K. Osman Memikoğlu yaptı. Oturumda yapılan sunumlarda, hastane personelinin ve halkın el hijyeni konusundaki bilgileri artırıldı.

Prof. Dr. Memiokoğlu kamuoyu ile şu bilgileri paylaştı:
“5 Mayıs tüm dünyada “ Dünya El Hijyeni Günü” olarak kutlanıyor.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) her yıl yeni bir tema ilan ediyor. DSÖ, 2019 yılı için  “CLEAN CARE FOR ALL-IT’S IN YOUR HAND” temasını kullandı.  El hijyeni sağlık kuruluşlarındaki enfeksiyonların bulaşmasının engellenmesindeki en pratik ve ucuz yöntemdir. Sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonların önlenmesindeki en önemli basamağı oluşturuyor.  Doğru uygulanan el hijyeni ile hastane enfeksiyonlarının bulaşmasının %50’i engellenebiliyor.  Herkes için temiz bakım sizin ellerinizde”