Ankara Üniversitesi TTO tarafından; 23 Mayıs Çarşamba günü TÜBİTAK’ın da katılımı ile Bilkent Üniversitesi ile birlikte, Ankara Üniversitesi’nin ev sahipliğindeAB H2020 Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council – ERC) Bilgi Günü” düzenlenecektir. 

Düzenlenecek  bilgi gününde; Sayın TÜBİTAK Başkanı, Bilkent ve Ankara Üniversitesi’nin Sayın Rektörlerinin açılış konuşmalarını takiben TÜBİTAK Program Sorumlusu tarafından destek programına ilişkin genel bilgiler verilecektir. Panel bölümünde ise; Türkiye’de ERC Desteği alan 6 Araştırmacı (2’si Sosyal Bilimci) ve 1 ERC Panelist tarafından projelerinin hazırlık döneminde yaşadıkları süreçler, deneyimleri ve projelerin değerlendirilmesinde öne çıkan konular aktarılacaktır.  

AÜ TTO olarak, Ankara Üniversitesi’nin yüksek bütçeli ve prestijli bu vb. fonlardan maksimum düzeyde faydalanabilmesi en büyük amacımızdır.

Özellikle süreçler hakkındaki deneyimlerin aktarılacağı bu önemli toplantının, başvuru yapmayı planlayan araştırmacılarımız için çok faydalı olacağı inancıyla, katılımınızdan onur duyacağımızı bilgilerinize sunarız.

ERC destek programına ilişkin kısa bilgiler:

  • H2020’de yer alan, yüksek prestijli bir program. 
  • Destek miktarı 1,5 – 2,5 Milyon Euro.
  • Araştırmacılar tarafından konu bağımsız bireysel başvurular yapılmakta.
  • Başlangıç Düzeyi (Starting), Orta Düzey (Consolidator) ve İleri Düzey (Advanced) olmak üzere 3 grupta araştırmacılar desteklenmekte.